Produkty zapachowe użytkujemy niezwykle często. Trudno dziś natrafić na wnętrza budynków mieszkalnych, pomieszczeń urzędowych, w jakich powietrze nie jest poprawiane odświeżaczami w dyfuzorach, świecami aromatycznymi, bądź tradycyjnymi odświeżaczami w aerozolu. Nikt, kto decyduje się na stosowanie produktów zapachowych powietrza nigdy nie ciekawi się jednak, jak docierają one od producenta do sklepów. Przyjrzyjmy się toteż, w jaki sposób powinien przebiegać profesjonalny przewóz znacznych ilości produktów zapachowych. do domu i samochodu.

Produkty zapachowe bynajmniej nie są materiałami trującymi. Z tego powodu nie ma więc jakichkolwiek nakazów, które definiowały, jakimi metodami tranzytu można je transportować. Kartony zbiorcze zawierające produkty zapachowe mogą zatem być przesyłane zarówno drogą morską, transportem powietrznym, jak i samochodowym. Wypada jednak mieć w pamięci, iż odświeżacze powietrza w sprayu są pod ciśnieniem. Muszą zatem być chowane przed światłem a przede wszystkim ciepłym powietrzem. W razie, kiedy aerozol podgrzeje się do powyżej 50 stopni Celsjusza, może nastąpić jego wybuch. Produkty zapachowe powinno się dostosować do przewozu kładąc je w opakowaniach zbiorczych, których ciężar nie ma możliwośći przekraczać 30 kg. Wówczas opakowania zbiorcze muszą zostać umieszczone na europaletach, które należy dokładnie oznakować. Paleta powinna zostać oznaczona tabliczką „LQ”.

Odświeżacze powietrza są kombinacją przeróżnych związków chemicznych. Pakując je do transportu należy mieć to na uwadze. Ze względu na to, że mogą to być materiały łatwopalne powinno się uczulić osoby je dostarczające, aby na okres ich przewożenia wstrzymały się od palenia papierosów. W razie, gdyby podczas tranzytu doszło do zapłonu, to palety mieszczące produkty zapachowe można gasić wyłącznie metodami proszkowymi. Gaszenie wodą jest wzbronione.

Produkty zapachowe nie są niestabilne. Powinno się natomiast mieć w pamięci, że nie mogą być podgrzewane do temperatury wyższej niż 40 stopni. Podczas przewozu musimy wziąć to pod uwagę, jak również to, iż temperatura niższa niż minus 10 stopni Celsjusza również nie jest odpowiednia do ich transportu.